Cum procedez in cazul in care nu mi s-a achitat salariu de 2 luni ?

14 march 2019 34

Am lucrat la o companie IT, iar de aproape doua luni nu mi se achita salariu, acum o saptamina am demisionat. Le-am trimit mesaje, dar le ignora. In ultimele zile de lucru, cand ii intrebam, mereu inventau diferite scuze ca o sa fie zilele viitoare, dar totusi nimic nici pana acum. Cum sa procedez din punct de vedere juridic sa ii oblig sa-mi achite tot ce datoreaza conform contractului?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Ion,

Sunteți în drept să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere privind încasarea plății restante la salariu și a dobânzii de întârziere pentru neachitarea în termen.

Succes.

14 march 2019