Cum putem desface un contract de vanzare-cumparare

23 january 2020 262

Am vandut un apartament cateva zile in urma, dar acum vrem sa il recuperam. E posibil sa desfacem contractul de vanzare-cumparare? Multumim anticipat.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Urmează de analizat conținutul contractului de V-C și totodată existența motivelor pentru care cereți rezoluțiunea acestuia deoarece rezoluțiunea contractului de V-C poate avea loc doar în mai multe cazuri de neexecutare esențială ș.a , în caz contrar nu va puteți eschiva de principiul forței obligatoriu a contractului.

24 january 2020
  • Legal consultant

Bună ziua Ludmila,

Depinde care este motivul pentru care doriți să desfaceți contractul. Sunt puține șanse de rezoluționat contractul odată ce obligațiile au fost respectate de părți.

24 january 2020