Cum putem verifica existența unui testament sau contract de donație?

26 july 2022 197

Bună ziua. Este vreo metoda legala de a verifica dacă pe casa părinților a fost făcut act de mostenire/donația in beneficiul unuia din copii? Ceilalți copii bănuiesc ca persoana în cauza a profitat da starea părinților și prin amageli ar fi putut face acest document. Părinții sunt în viata, dar nu pot nici confirma, nici infirma întocmirea actului. Confirma doar ca au fost intr-o zi la notar. Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
în cazul moștenirii, nu puteți verifica, datele pot fi furnizate doar dacă persoana a decedat, contrar, nu aveți temei de a obține așa informație.
în cazul donației, se fac modificări în registrul bunurilor imobile, astfel puteți afla cine e nou proprietar.

28 july 2022