Cum sa afli unde e repartizata o persoana care a fost arestata?

02 february 2019 310

Buna ziua. Fratele meu a fost retinut pentru ca nu a platit amenda data de hotararea judecatii. I-a fost oferit un avocat de stat, care nici la o intrebare nu stie raspuns: care a fost hotararea judecatii, cum poate fi anulat arestul, etc. Unde pot sa aflu informatia unde a fost transferat detinutul din inspectoratul de politie? Merci.

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Tatiana,
Dacă fratele dvs a fost reținut, i s-a înaintat învinuirea și totodată a fost depus demers de solicitare a aplicării și s-a dispus aplicarea măsurii preventive sub formă de arest preventiv atunci persoana se află la Penitenciarul 13.

Pentru a avea întrevedere cu fratele la Penitenciarul 13 vă adresați... mai detaliat la procurorul care conduce urmarirea penală

Pentru a avea întrevedere cu fratele la Penitenciarul 13 vă adresați la Procurorul care conduce urmarirea penală, după ca, la judecătorul care examinează cauza penală.

02 february 2019

Dar daca a fost arestat in unul din raioanle de nord al tarii, pe 24 ianuarie, au zis ca il vor duce la Balti, apoi la unul din penitenciare, de ce avocatul nu poate raspunde la nicio intrebare, cum isi executa meseria??

02 february 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Adresați-vă cu o plângere la Consiliul Național de acordare a Asistenței Juridice Garantate de Stat.

http://www.cnajgs.md/ro/contacts/oficiul-teritorial-balti

Totodată accesați pagina web a Departamentului Instituțiilor Penitenciare și găsiți Penitenciarul de la Bălți.

https://dip.gov.md/ro/content/subdiviziuni-subordonate-dip

Drept alternativa puteți contracta un avocat în baza de contract pentru soțul Dvs.

02 february 2019
  • Legal consultant

D-na Tatiana, avocatul DVS e de oaia, fiindcă e de Stat, gratis. Pe el nu-l înteresează soarta fratelui, el a fost în proces în calitate mobilă, corect v-au orientat să apelați cu o plîngere Consioliu Național de la Bălți sau de la Chișinău, str. A.Ruso 1, succese.

03 january 2020