Cum să aflu dacă sunt chemat în judecată?

10 january 2022 56

Buna ziua. Cum să aflu dacă sunt chemat în judecată? Nu sunt acasă ca să verific dacă am citații (nu mă pot prezenta la poștă), iar site-ul folosit anterior - https://instante.justice.md/ro/agenda-sedintelor - nu merge când dau să caut. Mai sunt alte resurse? Mersi.

Jurist comments 3

  • Legal consultant

Buna Victor, dacă nu ai acces la instanță dar știți cu certitudine, că trebuie să fiți înștiințat, eu am o propunere depuneți o cerere în adresa instanței, care trebuie să vă comunice despre invitație. În cerere indicați, unde vă aflați, din ce cauză nu sunteți dispus să vă prezentați. Dar... mai detaliat o să fie normal angajați un avocat, care o să vă prezinte interesele în instanță.

11 january 2022
  • Advocate

instante.justice.md merge,nu inventa............caută la instanța de judecată conform vizei de domiciliu înregistrată a ta............caută și la „cereri și dosare pendinte”, acolo îți arată toate dosarele care au fost intentate, inclusiv și acelea pe care nu mai au loc ședințe de judecată și sunt încheiate.....

11 january 2022

Sergiu, întradevăr. Browserul se pare că bloca conținutul... am intrat de pe altul și am găsit.
Merci
Dar puteați să răspundeți mai amabil, fără „nu inventa”

11 january 2022