Cum sa convocam Adunarea generala a membrilor Coperativei de Constructie a Locuintelor?

23 may 2018 130

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, ce pasi trebuie sa intreprindem pentrun a convoca Adunarea generala a membrilor Cooperativei de Constructie a Locuintelor? Suntem peste 250 de apartamente. Administratia nu prezinta darea de sema anuala si este impotriva convocarii adunarii generale. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Advocate

Cititi Statutul cooperativei. Daca nu il gasiti, cereti-l de la Agentia Servicii Publice (fosta Camera a Inregistrarii de Stat).
*
Potrivit Statutului-model al cooperativei de construcţie a garajelor ( lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=296203 )
32. Adunarea generală a membrilor (reprezentanţilor) cooperativei se convoacă de către biroul de conducere al cooperativei sau de preşedintele... mai detaliat ei pe măsura necesităţii, dar cel puţin o dată pe an.
Adunările generale extraordinare se convoacă în termen de 10 zile la solicitarea a 1/3 din numărul total al membrilor (reprezentanţilor) sau a comisiei de cenzori.
***

Deci trebuie să culegeți semnături la 1/3 din apartamente și să depuneți o cerere oficială la administrator/președinte.

25 may 2018