Cum sa dau la divort?

30 april 2019 199

Cum sa dau la divort si ce documente trebuie sa prezint?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Pentru început, dacă soții sunt deacord, divorțul se poate înregistra la Oficiul Starii Civile, contrar, dacă nu sunt deacord unul dintre soți, se face în instanță.
La acțiune se depun acte de identitate a parților, și certificatul de casatorie, în cazul existenței de copii minori, se depun și certificat de... mai detaliat naștere a acestora pentru a fi stabilit domiciliul acestora.
Partajarea averii dacă există necesitatea, se va efectua amiabil sau iarași prin intermediul instanței de jidecată, fiecarui soț, revenindui a cite 1/2 din bunuri.

01 may 2019