Cum sa devin unic mostenitor al casei si terenurilor care au apartinut parintilor decedati?

01 june 2019 298

Buna ziua. Parintii au decedat, a ramas casa si terenul din jurul ei si titluri de proprietate pe alte terenuri. Suntem 5 frati. Am obtinut declaratii de la fiecare in parte la notar, ca renunta la tot ce au avut parintii in favoarea mea. Ce trebue sa fac mai departe, unde sa ma adresez cu actele acestea ca sa trec totul pe numele meu?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua

Stimate D-le Ion,
In cazul în care părinții au decedat până la data de 01.03.2019 însă a expirat mai mult de jumătate de an de la data decesului acestora și nu v-ați adresat în acel interval la un notar urmează mai întâi să vă adresați în instanta de judecată.
Astfel, trebuie... mai detaliat să solicitați, după caz, fie prelungirea termenului de acceptare a succesiunii, fie constatarea acceptării succesiunii prin intrarea în posesia de facto a bunurilor.
Ulterior pronunțării și întrării în vigoare a hotărârii judecătorești va adresați la un notar.

01 june 2019