Cum să divorțăm dacă suntem peste hotare

24 august 2019 147

Buna ziua. Ne aflăm cu soția peste hotare, cu domiciliul în Germania și dorim să divorțăm. Cum este posibil de efectuat divorțul, dacă din cauza serviciului nu avem posibilitatea să mergem în Moldova ambii în același timp. Nu avem proprietate sau copii comuni, ambii suntem de acord să divorțăm.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu trebuie sa vă prezentați în MD, puteți merge la ambasada Moldovei cu sediul în Germania și să efectuați desfacerea căsătoriei în baza declarației comune.

Înregistrarea actului de divorţ în temeiul declaraţiei comune a soţilor privind desfacerea căsătoriei are loc în cazul în care soţii nu au copii minori... mai detaliat comuni (inclusiv, adoptaţi în comun), nu există litigii referitoare la partaj sau la întreţinerea soţului inapt de muncă.

24 august 2019