Cum sa divortez daca sotul e impotriva?

22 march 2020 186

Buna ziua. Cum pot sa divortez de sot, daca el nu vrea sa divortam? Am cu el doi copii minori, de 2 ani si respectiv un an. Nu locuim impreuna de un an. In acest timp el nu a avut grija de ei. Acum cand vreau sa dau la divort, el se opune. Unde pot sa ma adresez in acest caz? Mersi mult!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Daniela,

Conform Codului Familiei, în lipsa acordului la divorţ al unuia dintre soţi desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească.

Instanţa judecătorească va desface căsătoria dacă va constata că convieţuirea soţilor şi păstrarea familiei în continuare sînt imposibile.

22 march 2020