Cum sa evit impunerea interdictiei?

18 march 2020 200

Buna ziua. La moment ma aflu in Romania, am venit cu pasaport biometric si am depasit termenul de sedere. Ce as putea face ca sa merg in Moldova, fara a-mi fi pus deport si sa ma pot intoarce in Romania peste 2 saptamani?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu puteți face nimic. Aceasta încălcarea se sancționează cu deport și că urmare are efectul interdicție de a călătorie în România și tot spațiul Schengen pe parcursul perioadei care va fi aplicată interdicția.

Unica soluție este să puteți proba cu argumente justificative necesitatea încălcării termenului de ședere de dvs sau... mai detaliat alte circumstanțe importante care au influențat.

Spre ex dacă termenul de ședere este încălcat pentru o perioadă scurtă de zile motivați prin faptul că nu ați revenit acasă din cauza pandemiei Covid-19 care v-a creat situație de stres si ați încercat să vă protejați cumva.

18 march 2020