Cum sa fac documente pe casa?

13 november 2020 540

Buna ziua. Am cumparat o casa cu cinsprezrce ani in urma de la o ruda, dar nu am perfectat actele. Intre timp, proprietarul in acte al casei a decedat. Cum pot eu sa fac documentele pe casa pe numele meu? Contractul pentru energia electrica este perfectat pe mine. Va multumesc!

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

BUna ziua Inga,
Situatia dvs este una dificila, ori daca persoana cu care ati tranzactionat verbal imobilul, desi trebuia sa fie facute actele in fata unui notar, a decedat, acum puteti dobindi ce ati cumparat doar prin negocieri cu mostenitorii. Prezenta unui act de prestare a serviciilor nu reprezinta contract... mai detaliat de vinzare cumparare, poate fi perceput doar ca un inceput de proba.
O alta solutie ar fi invocarea uzucxapiunii.
Asa sau altfel trebuie sa mergeti cu acte si ce mai aveti la un jurist pentru a fi consultata.

14 november 2020