Cum sa fac? Vreau drepturile mele de mama, îmi iubesc copilul

11 march 2019 156

Buna seara! Am un băiețel de 10 ani cu fostul meu soț, care a dat la divorț fără sa știu nimic eu, eram la Italia când a făcut el totul. Acum copilul e stabilit cu domiciliu la el și eu plătesc pensie alimentara. Când vin acasă ma lasă să-l văd doar la poarta. Cum sa fac? Ce sa fac? Am avocat in Chișinău, dar nu face nimic, absolut nimic.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Aurelia,

1. vedeți ce prevede contractul Dvs cu avocatul contractat. Dvs sunteți în drept să rezolviți contractul dat și să contractați un alt avocat, să solicitați să vi se acorde un avocat ce acordă asistență juridică garantată de stat dacă vă încadrați în condițiile prevăzute de legea respectivă sau... mai detaliat să vă apărați drepturile de sine stătător.
2. pentru stabilirea unui grafic de întrevederi cu copilul depuneți o cerere la autoritatea tutelară care, este autoritatea competentă în acest sens. În cazul în care graficul stabilit de către autoritatea tutelară locală nu vă satisface sunteți în drept să-l contestați în instanța de judecată care examinînd toate faptele și circumstanțele de fapt poate modifica graficul de întrevederi cu copilul.
3. după caz, depuneți cerere de apel sau inițiați o acțiune în instanța de judecată privind determinarea domiciliului copilului minor cu Dvs. dacă, vă doriți asta. În acest caz pregătiți din timp toate dovezile care vin în susținerea poziției Dvs și confirmă că vă puteți asuma responzabilitatea de a crește și educa copilul, că dispuneți de loc de trai, cameră separată pentru copil, venituri suficiente, etc.

Succes.

12 march 2019