Cum sa-l decad din drepturi pe propriul tata?

11 april 2018 110

Dupa divortul parintilor, am fost crescuta de bunici, dar tatal meu nu a fost lipsit de drepturi. Acum fiind matura, as vrea sa-l lipsesc de drepturi parintesti asupra mea, ca eu am copiii mei, iar el vrea sa ma oblige sa-i platesc pensie alimentara. E posibil de decazut din drepturi un parinte al carui copil este major?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Olga.

Codul familiei prevede că acțiunea privind decăderea din drepturile părinteşti a unui părinte poate fi pornită:
a) de celălalt părinte;
b) de tutorele copilului;
c) de autoritatea tutelară locală/teritorială.

Prin urmare, copilul major nu face parte din categoria persoanelor care pot înainta acțiunea privind decăderea din drepturi părintești a propriului părinte, conform art.... mai detaliat 68, alin. (2) din Codul familiei.

Totuși, există un remediu juridic pentru cazul dumneavoastră: copilul poate fi eliberat de obligaţia de a-şi întreţine părinţii inapţi de muncă care necesită sprijin material dacă instanţa judecătorească va stabili că aceştia s-au eschivat de la îndeplinirea obligaţiilor părinteşti faţă de acest copil [art. 80, alin. (5) din Codul familiei].

O zi bună.

12 april 2018