Cum sa le fac copiilor acte moldovenesti?

24 april 2021 21

Sunt cetatean al Republicii Moldova si am doi copii - in varsta de 2 ani si de 8 luni. Copiii au cetatenie estoniana (ca si tatal lor), dar locuiesc cu mine. Cum pot sa le fac acte moldovenesti?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua Doina,

Potrivit legii cu privire la cetățenie,

Articolul 11. Dobîndirea cetăţeniei prin naştere
(1) Este considerat cetăţean al Republicii Moldova copilul:
a) născut din părinţi, ambii sau unul dintre care, la momentul naşterii copilului, este cetăţean al Republicii Moldova;

Prin urmare, copii Dvs pot dobindi cetățenia moldavă datorită faptului ca Dvs sunteți cetățeanca... mai detaliat a RM, prin urmare, luati legătura cu ambasada RM din Estonia să vedeți cu puteți porni procedura de a obține cetățenia pentru copii. Astfel copii Dvs vor avea dubla cetățenie, atât estoniană cât și moldavă.

Succes, în caz de ajutor ma puteți contacta la datele din profil.

25 april 2021