Cum sa procedez?

14 april 2018 49

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Parintii mei au avut doua case la tara, noi suntem doi frati. Ei ne-au lasat cuvintul ca casa bunicilor e a fratelui si cea parinteasca sa-mi ramina mie. Fratele s-a casatorit si nu a vrut sa locuiasca la casa pe care parintii i-au dat-o cadou. A pus parintii sa o vinda ca sa-i dea banii si asa au si facut. Acum el a divortat de sotie si e casatorit cu alta sotie. Parintii au decedat si fratele cere parte din casa parinteasca care, potrivit parintilor, imi revine mie. Parintii n-au reusit sa-mi faca acte, au decedat pe rand si pe neasteptate. Ce pot sa fac eu, fiind mezina? Va rog mult sa ma lamuriti.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,
Cu regret fratele dvs poate pretinde o parte egala din casa ce a rămas.

14 april 2018