Cum să procedez?

22 january 2021 21

Am fost dat de executorul judecătoresc în judecată de două ori pe același proces-verbal contravențional, dar în privința a două organizații de microfinanțare diferite. Prima adresare a fost respinsă, dar a doua a fost acceptată (de alt judecător) și am fost amendat. Am atacat hotărîrea la Curtea de Apel, am aviz de recepție. Au trecut aproape 4 luni, dar nu am primit nicio citație, înștiințare că a fost examinată cauza. Am primit acum de la executorul judecătoresc o notificare ca sunt obligat să achit amenda. Ce trebuie să fac, unde să cer explicații? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Ilie, necătînd, că DVS aveți aviz de repție primit de șa Curtea de Apel, ultumuu au găsit de cuvință să examineze cererea de apel în lipsa DVS. Eu vă propun să vă deplasați la Apel ( str. Teilor 4 ) să verificați dacă s-a examinat cererea. pe ce... mai detaliat dată. Să rîdicați dosarul de la Apel și să vedeți dacă v-au trimis vre-o cerere pe adresa DVS pentru a vă invita în istanță. Sînteți în drept să faceți rost de decizia Apelului și de dovada citării în istanță.

23 january 2021