Cum sa procedez?

28 august 2019 13

Eu sunt casatorita in Italia, dar la moment ma aflu in Moldova si aici astept un copil de la o alta persoana. Cum trebuie sa procedez ca sa pot scrie copilul dupa numele tatalui biologic?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Vera.

Copilul va putea lua numele de familie al tatălui, în baza acordului comun al părinților. Declaraţia comună a mamei şi tatălui copilului privind paternitatea poate fi depusă la organul stare civilă şi până la naşterea copilului.

Găsiți aici, în partea de jos a paginii, toată informația necesară privind procedura de... mai detaliat înregistrare a nou-născutului (informații generale și documentele necesare): http://www.asp.gov.md/ro/node/3978

O zi bună.

03 september 2019