Cum sa procedez?

14 december 2018 38

Am contractat la inceputul anului de la o companie un credit de 2.200 lei. Mi-au transferat pe card, din greseala lor, 3.500 de lei. Pana recent, nimeni nu o observat acest lucru. Acum, dupa un control, compania mi-a declarat ca trebuie sa-i intorc aceasta suma de 1.500 lei, adica diferenta. Sunt obligat sa-i intorc aceasta suma, daca e greseala lor?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Lilian,

Sigur că urmează să returnați suma oferită în plus deoarece Dvs. nu aveți temei pentru a primi această sumă.

Persoana care, fără temei legal sau contractual, a dobîndit ceva (acceptant) ca urmare a executării unei prestaţii de către o altă persoană sau a realizat în alt mod o... mai detaliat economie din contul altuia este obligată să restituie acestei alte persoane ceea ce a primit sau a economisit. Nu este relevant faptul dacă îmbogăţirea fără justă cauză a avut loc ca rezultat al comportamentului uneia dintre părţi, a unui terţ sau ca urmare a unei cauze independente de voinţa lor.

Cele bune.

14 december 2018