Cum sa procedez daca am achitat amenzile contraventionale, dar persoana vatamana cere despagubiri materiale?

08 may 2017 22

Сum sa procedez daca am achitat amenzile pe art.104 (deteriorarea bunurilor straine),105 (furt in proportii mici) al CCRM, dar persoana vatamata cere despagubiri materiale de la mine?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Salut Vladimir,

Codul civil la alin. (1) art. 14 prevede că Persoana lezată într-un drept al ei poate cere repararea integrală a prejudiciului cauzat astfel.
Alin. (2) același articol prevede că Se consideră prejudiciu cheltuielile pe care persoana lezată într-un drept al ei le-a suportat sau urmează să le... mai detaliat suporte la restabilirea dreptului încălcat, pierderea sau deteriorarea bunurilor sale (prejudiciu efectiv), precum şi beneficiul neobţinut prin încălcarea dreptului (venitul ratat).

Sancţiunea contravenţională este o măsură de constrîngere statală şi un mijloc de corectare şi reeducare ce se aplică, în numele legii, persoanei care a săvîrşit o contravenţie.
Persoana ce a avut de suferit de pe urma contravenției are dreptul la reparația prejudiciului cauzat.

În cazul Dvs. tot ce puteți să faceți este să probați că suma pe care o solicită nu corespunde cu prejudiciul real cauzat și să încercați cât mai mult posibil să îl reduceți.

10 may 2017