Cum sa procedez fiind fidelusor si persoana responsabila de credit nu achita?

13 june 2021 64

Buna ziua. Sunt fidelusor pentru un credit luat de alta persoana. Creditul nu a fost achitat si au crescut penalitate. Apartamentul meu e in gaj de 13 ani si mi-au ramas inca doi ani de achitat. Executorul mi-a zis ca ei sunt in drept sa-mi rascumpere apartamentul si sa-l vanda pentru a recupera banii in contul creditului neachitat. Ce sa fac in acest caz? Ei vor ca eu sa achit prima rata de 10.000 lei din suma creditului. Eu sint in concediu de maternitate si nu dispun de asa bani.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Fidejusorul răspunde solidar alături de creditor, îndreptațile încercările către debitor și solicitații să achite datoria, de altfel, dvs prin contractul de fidejusiunea vați asumat obligația de plată a datoriei în cazul imposibilității debitorului.

Dvs veți deține un drept de regres față de debitor după ce achitați să solicitați acești bani... mai detaliat de la el.

14 june 2021