Cum sa procedez in asa caz?

06 november 2020 201

Buna ziua. Am cumparat o masina cu credit luat in noiembrie 2019 la o companie de creditare, in marime de 74.000 lei, rata lunara 2.600 lei, pe yermen de 5 ani. Am achitat creditul pana la inceputul pandemiei in martie 2020, dupa care nu am putat achitaa pana in august 2020. Atunci am sunat creditorul si am intrebat ce datorie am de achitat si mi-au spus ca e 16.000 lei. Am achitat datoria mentionata si mi-au perfectat, prin telefon, fara semnaturi, un contract nou pe 4 ani cu rata lunara 4.600 lei. Dar cand i-am sunat sa-i intreb cat trebuie sa achit ca sa faca recalcul si sa inchei contractul, mi-au spus ca mai am de achitat inca 160.000 lei. Cum e posibil asa ceva, daca am achitat un an si masina costa doar 74.000 lei?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Este o ilegalitate in actiunile lor, din ceea ce scrieti.
Nu trebuie alt contract sa semnati. Nu achitati asemenea sume de bani. Si nu restituiti automobilul.
Intai de toate, aratati documentele unui jurist.
Puteti sa ma contactati la adresa de email office.potirniche@yahoo.com
si discutam detalii.

07 november 2020