Cum să rezolv o problemă mai puțin obișnuită cu un executor judecătoresc?

29 july 2019 62

Bună. Pe 29 iulie 2019 am verificat contul meu de pe card și am depistat că am cu 200 de lei mai puțin pe card. Din istoria tranzacțiilor, am depistat că plata s-a efectuat pe contul unui executor judecatoresc din Hâncești. Mi s-a dat numărul de mobil, la care l-am contactat. Nu am niciun credit și nici sancțiuni a poliției etc., dar nu știu de ce au fost retrași 200 de lei din cont. Executorul judecătoresc mi-a zis să mă adresez la oficul lor. Eu trăiesc în Soroca, dar pentru 200 de lei să ajung la Hâncești? Cum să procedez mai corect, aș dori să depun o plângere, căci a pute a înșelăciune aici. Vă rog, ajutați-mă.

Jurist comments 2

Iulian Moraru
  • Legal consultant

Bună ziua!

Pentru a evita deplasarea, transmiteți demersul/cererea/solicitarea în format electronic pe adresa oficiului sau telefonați dacă există un număr de telefon.

Succese!

30 july 2019
Irina Clepalo
  • Legal consultant

Bună ziua, nu e cazul unei înșelăciuni sau ceva de genul dat. Sechestrarea contului debitorului, în cazul dat al dumneavostră, se face doar cînd există un documnetul executoriu. Deci executorul judecătoresc scoate banii din contul debitorilor doar în baza unui document. Posibil că dumneavoastră aveți o datorie, fie că... mai detaliat la stat fie că la alt om. Vă recomand totuși să vă prezentați la executor pentru a verifica care este cauza, în caz contrat vor mai fi scoși bani de pe conturile dv. Să dăm un exemplu mai concret: amenda este de 200 lei, ( să presupunem că acei 200 lei sunt deja scoși ), dar exista onorariul executorului art.38 Cod de Executare, care pentru 200 lei amenda este egal cu 200 lei, deci 200+200=400 lei. Plus la asta vor fi încasate și cheltuielile pe procedura de executare undeva la 700-800 lei. Deci 200+200+800=1200 lei.
Deja cred că e cazul pentru 1200 să faceți drumul.
Succese!

31 july 2019