Cum se depune o cerere de divort?

21 october 2018 90

Cum se depune o cerere de divort? Care e procedura?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Cristian,
Există 2 opțiuni pentru a desface căsătoria:
1. Depunerea declarației la oficiul stării civile din raza domiciliului unuia din soți, în cazul în care ambii soți sunt de acord.
2. Desfcerea căsătoriei de către instanta de judecată. Cererea se depune în instanța de judecată din raza domiciliului pârâtului, iar dacă... mai detaliat aveți copii care locuiesc cu dvs o puteți depune la sediul instanței din raza domiciliului Dvs.
Anexati certificatul de căsătorie în original și achitați taxa de stat a cărei dovadă de achitare la fel o anexati la dosar.
Cererea se depune în 2 exemplare, iar dacă aveți copii în 3 și urmează a fi atrasa autoritatea tutelară.

21 october 2018