Cum se efectuează divorțul pentru cetățeni moldoveni in SUA

06 september 2019 62

Buna ziua! In 2015 ne-am căsătorit in Moldova, după care in 2016 am emigrat in SUA. Dorim sa divorțăm și as dori sa știu care este procedura corecta și unde sa apelam! Nu avem copii sau avere de împărțit, divortam de comun acord!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Înregistrarea şi transcrierea actelor de stare civilă ale cetăţenilor Republicii Moldova care locuiesc în afara teritoriului ţării se efectuează de către misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale Republicii Moldova, în conformitate cu legislaţia acesteia.
În cazul în care este imposibilă deplasarea la misiunea diplomatica a RM, nu va rămâne decât să... mai detaliat eliberați o procură la un notar SUA care să o apostilați și expediați unui avocat(dacă împuterniciți direct avocatul), fie unei persoane terțe pe care o împuterniciți să contracteze un avocat și să îi semneze mandatul avocațial.

08 september 2019