Cum se imparte averea dupa moartea unui membru de familie?

07 september 2019 108

Buna ziua. Cum se imparte averea dupa moartea unui membru de familie? Anul trecut a murit tatal meu. Acum mama mea ma impune sa ma dezic de partea lui in folosul ei. Mai am doua surori maritate, dar ele traiesc in alta parte.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Tatăl Dvs. este moștenit de către 4 persoane (soția acestuia și toți copiii lui, indiferent de faptul dacă sunt sau nu minori/majori, înfiați sau căsătoriți.
Potrivit redacției inițiale a Codului civil, renunțarea la moștenire era posibila doar în interiorul termenului de acceptare al acesteia care, era un termen de 6 luni... mai detaliat din data deschiderii succesiunii.

Ați depus declarație la notar împreună cu surorile și mama sa acceptați succesiunea în termen de 6 luni din data decesului tatălui? Dacă nu, urmează să vă adresați în instanța de judecată după care, la notar.

08 september 2019