Cum se partajează banii de la nunta?

14 august 2019 184

Buna ziua. Cum se partajează bunurile dobândite la nunta, inclusiv banii?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
O întrebare pe cât de banală, pe atât de complexă.
Regula este că din data înregistrării căsătoriei (nu din data nunții) toate bunurile agonisite, dobândite de către soți, le aparțin acestora cu drept de proprietate comună în devălmășie (în jumătate, pînă la proba contrarie).
Altă regulă spune că,... mai detaliat bunurile primite în dar, gratuit, ca donație sau prin moștenire - aparțin personal soțului respectiv, și aceste bunuri nu se partajează.
La nunți, din punct de vedere juridic, se fac donații.
Respectiv, dacă demonstrați că donația era anume unui soț - bunul îi apartine doar aceluia. Dacă, însă, se demonstrează că donația de la nuntă a fost adresată ambilor miri - bunurile sunt comune, și pot fi partajate în ordine generală.

15 august 2019