Cum se poate de verificat procesul?

06 january 2023 47

Buna ziua. Cum se poate de verificat etapa la care se afla un proces, daca stiu numai numele si prenumele uneia din parti?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Pentru a la care se află examinarea cauzei de către instanțele de judecată urmați următorii pași:
1. Accesați pagina instanțelor de judecată la următorul link: https://instante.justice.md/
2. Alegeți judecătoria în circumscripția căreia are domiciliul pîrîtul.
3. selectați rubrica „Cereri şi dosare pendinte”.
4. La rubrica „ DENUMIREA DOSARULUI” introduceți numele și prenumele unei... mai detaliat părţi din proces și apăsați butonul „APLICĂ"
5. dacă aţi găsit cauza necesară copiaţi numărul acesteia şi cu ajutorul acestui număr verificaţi stadiul cauzei în rubricile ,,Agenda şedinţelor" şi ,, Hotărîrile instanţei".
Succes.

07 january 2023