Cum se poate schimba tipul penitenciarului?

13 february 2019 70

Cum se poate schimba tipul penitenciarului? As dori sa schimb din tip semiinchis la tip deschis, sunt judecat pe art. 264 (3), 266 CP.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,

Dat fiind faptul că una din infracțiunile comise este săvârșită cu intenție (art 266 CP RM), tipul de penitenciar prevăzut pentru ispășirea pedepsei în legătură cu comiterea infracțiunii date este de tip semiînchis, doar, pentru comiterea infracțiunilor din imprudență este stabilită executarea pedepsei în penitenciar de tip deschis.
Totuși, puteți adresa... mai detaliat o cerere administrației penitenciarului care, la rândul său ar putea să înainteze un demers către Administrația Națională a Penitenciarelor ceea ce este puțin probabil!

Succes.

13 february 2019
  • Legal consultant

Dl Tudor, în cazul DVS trebue să vă adresați în instanță conform art. 489 CPP pentru a schimba tipul penitenciarului, trebue să aduceți așa argumente să convingeți instanța.

15 february 2019