Cum se scrie corect o recipisă?

29 december 2020 1291

Bună ziua. Cum se scrie corect o recipisă, ce informație trebuie sa includă? In câte exemplare se face? Am dat cu împrumut o sumă de bani unei persoane. Ea zice că-mi scrie o recipisă cu datele ei personale să confirme că a luat banii și eu indic datele mele personale că am dat banii. Facem schimb de foi scrise. E corect asa?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Inga, bună ziua!

Este necesar să încheiați un contract de împrumut.

Succes!

30 december 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
In cazul in care banii au fost deja dati cu imprumut, existenta obligatiei poate fi confirmata de debitor si prin semnarea unei "recipise" (nu este necesar schimb de foi sau inscrisuri din partea creditorului).
"Recipisa" trebuie sa contina toate elemnttele esențiale pentru asigurarea drepturilor creditorului: datele din... mai detaliat buletin ale debitorului (ideal, cu o copie anexata a buletinului), suma imprumutata, data împrumutului (poate fi anterioara datei recipisei), termenul de rambursare a imprumutului, dobanda si penalitatea (după caz), alte date relevante (dupa caz), data recipisei si semnatura debitorului.

30 december 2020