Cum se stabileste taxa de stat in urma divortului?

18 september 2017 67

Vreau sa mentionez ca nu activez la nici un loc de munca de aproximativ un an. In urma desfacerii casatoriei de acum 2 luni, instanta de judecata a stabilit incasarea taxei de stat in suma de 900 lei. Aceasta nu a fost achitata in termen de o luna, a fost remisa executorului judecatoresc, care la moment solicita incasarea de 900 lei taxa de stat + 960 lei serviciile acestuia.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Legislația în vigoare stabilește taxa de 200 de lei pentru procedura de divorț. Încercați să concretizați totalul de 900 lei pentru ce a fost calcutal, fapt ce este notat în dispozitivul hotărârii.

19 september 2017