Cum tatal poate sa se dezica de drepturile parintesti?

21 october 2018 65

Am trait cu o domnisoara timp de 2 ani, ea fiind de la orfelinat si avea 2 copii de la alt barbat. Eu am infiat copii acestia, pentru ca picii sa nu fie luati si ei la orfelinat. Nu am fost casatorit cu ea. Acum vreau sa ma dezic de drepturile parintesti, cum as putea s-o fac?

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Igor,
Nu există o asemenea procedura precum dezicerea de drepturile părintești!

21 october 2018
  • Advocate trainee

Bună,
Ținând cont de faptul că copiii sunt adoptați și, respectiv, sunteți părinte adoptiv, puteți să faceți uz de Legea privind regimul juridic al adopției nr. 99 din 28.05.2010, și anume, să cereți nulitatea adopției în instanța de judecată, în temeiul lit. d), alin. (1), art. 49: "adopția a fost solicitată... mai detaliat și încuviințată fără intenția de a produce efectele juridice caracteristice acestei forme legale de protecție a copilului (adopție fictivă)".
Dispuneți de dreptul de a cere nulitatea adopției conform lit. d), alin. (1), art. 50 al Legii menționate mai sus.

22 october 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,
De menționat că, motivele invocarii nulității trebuie să fi existat până la precum și în momentul înființării, în caz contrat aceasta va fi neîntemeiat.

22 october 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Nimeni nu poate renunța la obligațile sale ce decurg din calitatea de părinte, decât pe motivul decăderii din drepturile părintești de către instanța de juecată.
NU SE POATE RENUNȚA LA DREPTURILE PARINTEȘTI ACESTEA FIIND INCESIBILE , INALIENABILE ȘI IMPRESCRIPTIBILE !

22 october 2018