Cum verific o firmă?

03 october 2021 97

Buna ziua. Am nevoie de ajutor, vă rog. E vorba despre o afacere online pe care as dori sa o cumpăr. Înainte de a investi, vreau sa ma asigur. Întrebarea este cum as putea verifica firma respectivă? După ce criterii sa ma conduc? Ce întrebări sa pun și ce informații sa cer de la actualul deținător al firmei? Mulțumesc foarte mult pentru răspuns.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna d-na Ina, v-a fi normal dacă DVS o să apelați la Fiscul raional să vedeți cum a activat firma dată, cum au loc achitările și alte activități. Dipă aceasta o să luați decizia corespunzătoare.

06 october 2021
Cristian Papanaga
  • Advocate

Ina,

în acest caz, se recomandă efectuarea unui audit juridic (în cadrul căruia se verifică actele de constituire; actele permisive - autorizațiile, notificările, licențe ș.a.; datele din registrele de publicitate relevante; titlurile de proprietate; documentele de personal și relații de muncă, contractele încheiate/executate/în curs de executare, litigii/procedurile de executare etc.) și... mai detaliat un audit financiar-contabil (achitarea taxelor de stat și a celor locale, restanțe la buget, depunerea dărilor de seamă/raportare a activității, lichidități etc.).

Se lucrează eficient și atent la etapa negocierii contractului, și respectiv se studiază amănunțit toate clauzele înserate în contract și în anexele aferente.

Este mai ușor să previi, decât să tratezi! Succese!

28 october 2021