Cum voi primi concediu de maternitate pentru al doilea copil?

02 january 2019 99

Buna, ma numesc Eugenia. Am un copil de 2 ani si 6 luni si sunt insarcinata cu al doilea copil in luna a 7. Cum o sa-mi calculeze concediul de maternitate?. Pentru primul copil mi s-a acordat 10.115 lei? Pentru al doilea cum se va calcula, e posibil sa iau mai putin sau tot asa va ramane?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
In cazul în care persoana asigurată, în ultimele 12 luni calendaristice premergătoare lunii survenirii riscului asigurat, nu a realizat venit asigurat la nici o unitate din motiv de concediu pentru îngrijirea copilului pînă la împlinirea vîrstei de 3 ani, cuantumul indemnizaţiei de maternitate se stabileşte reieşind... mai detaliat din venitul mediu lunar asigurat în al cărei temei s-a calculat această indemnizaţie pentru copilul precedent, cu condiţia că aceasta va duce la majorarea cuantumului indemnizaţiei.

Pentru fiecare copil, aveti dreptul la indemnizatii de crestere pina la varsta de 3 ani.

Va fi aceeasi indemnizatie. Trebuie sa depuneti o cerere la CNAS.

03 january 2019