Cumpar casa in Moldova fiind peste hotare

25 august 2022 47

Buna ziua. Cum este posibil din punct de vedere legal de cumparat o casa in rate direct de la proprietar, cand ambele parti se afla peste hotare? Casa este in Moldova, eu si proprietarul ne-am inteles sa o cumpar in rate mici de 12 luni + suma restanta peste 12 luni. Cum intocmim un astfel de contract, unde indicam pretul casei, 12 rate + suma finala, asa incat ambii sa fim protejati din punct de vedere legal?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bună ziua,
Părțile pot împuternici pe cineva din Moldova prin procură, care poate fi perfectată la consulatorul Republicii Moldova în țara respectivă. În procură se va indica modalitatea de vânzare a bunului, prețul și alte clauze specifice.
Ulterior, persoanele împuternicite prin procură, se prezintă la notar unde perfectează contractul de vc.

27 august 2022