Cumparare apartament

07 march 2020 257

Buna ziua. Am cumparat un apartament printr-o agentie imobiliara. Totul a fost prin notarii lor, ei s-au ocupat de toate actele la cadastru. Am facut procura pe numele unuia din ei. Ce ar putea face cu aceasta procura dupa asta, care e posibilitatea sa am probleme cu acest apartament? Cum pot verifica ce istorie are acest apartament? Multumesc.

Jurist comments 3

  • Legal consultant

Bună ziua Sergiu,

Probabilitatea că o să aveți probleme cu acest apartament nu trebuie exclusă.

Însă, Dvs ați încheiat contract cu agenția imobiliară, respectiv este de competența lor să vă ofere un apartament fără vicii, fără probleme juridice, tehnice etc.

În caz că ulterior sunt descoperite vicii ascunse ale apartamentului, Dvs... mai detaliat vă puteți adresa cu acțiune civilă inclusiv față de agenția imobiliară.

Informație detalitată despre imobil o puteți verifica în datele din Cadastru, în care puteți vedea istoria completă a apartamentului, dacă sunt sechestre, interdicții etc.

Cu privire la procură, trebuie să vă uitați atent ce împuterniciri ați acordat reprezentantului, pe ce termen.

08 march 2020

Mai sint sanse sa dobindeasca inapoi procura, sau pot sa o vada la notar, ei au o copie a ei?

11 march 2020
  • Legal consultant

Notarul are în arhiva sa un exemplar de procură.

11 march 2020