Cumparare teren de catre AO

04 august 2019 36

O asociatie obsteasca vrea sa cumpere un teren de la o persoana fizica. Conform statutului, asociatia are dreptul sa detina terenuri in proprietate. Destinatia terenului inca nu se cunoaste, dar cel mai probabil ca peste cativa ani acolo se va construi o cantina sau un centru social. Terenul este pentru constructii, este conectat la retele. Adresa juridica a AO este in sudul Moldovei.
Va rog sa ne ajutati cu urmatoarele neclaritati:
1. Actele terenului sunt in ordine, dar la ce exact ar trebui sa atragem atentia cand procuram acest teren?
2. Trebuie neaparat sa folosim un notar din regiune, dupa adresa juridica, ori putem sa ne adresam si la un notar din Chisinau?
3. Au aparut ceva modificari in noul cod civil referitor la procurarea unui teren de catre AO?
4. Unde gasesc procedura descrisa pe larg, cu ce fel de acte avem nevoie si costurile notariale?
Multumesc mult!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

În primul rand urmează să verificați temeiul de dobândire a drepturilui de proprietate și să atrageți atenția ca bunul să nu fie grevat, aplicat vreun sechestru sau alta notare.
În cazul în care bunul este deținut în coproprietate urmează a fi respectat dreptul de preemțiune.

Contractul poate fi autentificat de către... mai detaliat oricare notar și înregistrat la Agenția Servicii Publice.

Consultați in prealabil un notar la care veți autentifica contractul pentru viitor.

Succes.

05 august 2019