Cumpararea unei case

06 may 2020 72

Vreau sa cumpar o casa. De ce acte am nevoie? Care sunt pasii pana a inregistra casa pe mine?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua Simion,

Este o procedura complexa de analiza precontractuala. Trebuie sa verificati informatiile din Cadastru cu privire la bunul imobil. Sa verificati documentele de proprietate a vinzatorului. Sa verificati daca nu sunt datorii la comunale.

Dupa, e nevoie sa mergeti la notar pentru a perfecta contractul. Ulterior la Cadastru pentru... mai detaliat a inregistra contractul.

06 may 2020
  • Legal consultant

Pentru o consultatie mai detaliata va sunt la dispozitie.

06 may 2020