Cumpararea unei cote-parti

28 february 2020 71

Buna ziua. Sunt 2 companii: in compania A avem doi fondatori, iar in compania B - un fondator.
Intrebarea 1: poate compania B sa procure cota-parte a unuia din fondatorii companiei A prin procurarea unui apartament in rate?
Intrebarea 2: sotia fondatorului a carei parte va fi cumparata poate sa fie beneficiarul acestui apartament?
Compania A nu poate procura cota-parte, deoarece duce lipsa de surse financiare si are istorie creditara proasta. Ce riscuri presupune aceasta situatie?
Multumesc!

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Diana,

Partea socială reprezintă o fracţiune din capitalul social al societăţii al cărei cuantum se stabileşte în funcţie de cuantumul aportului şi include toate drepturile şi obligaţiile asociatului. Iar apartamentul este un bun care face parte din patrimoniul societății. Prin vînzarea apartamentului nu se vinde cota parte, ci doar... mai detaliat un activ din patrimoniu.

29 february 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Dvs probabil aveti nevoie de alt tip de abordare a tranzactiei, pentru a va atunge scopul (fara cumpararea partii sociale din compania A).
Putem discuta detaliile si incerca sa imbracam dorintele Dvs intr-o alta forma juridica.
Contactati-ma la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

29 february 2020