Cumpararea unui imobil nefinalizat

18 may 2020 105

Buna ziua. Vrem da procuram o casa de tip duplex care nu este finalizata. La ce acte ar trebui sa atragem atenția ca să ne asiguram ca imobilul este ridicat conform normelor de construcție? Ce acte trebuie sa cerem vânzătorului legate de teren, costructie pentru a nu nimeri într-o escrocherie? Care este procedura de cumpărare a unui asemenea imobil?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Advocate

Certificat de urbanism, autorizație de construcție.
Totodată, verificați în cadastru dacă persoana este proprietar al terenului, dacă nu există interdicții.

19 may 2020
Valentin Ciuric
  • Advocate

Bună ziua!
Găsiți mai multă informație desfășurată în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/15-aspecte-ce-trebuie-verificate-la-cumpararea-unei-case-teren-sau-apartament/

14 july 2020