Cumularea de profesii

26 november 2018 50

Buna ziua. Spuneți-mi, va rog, daca cumulez alta funcție, in aceeași instituție pe perioada concediului de odihnă al unui coleg, trebuie sa lucrez suplimentar orele? Eu am citit in CM și am inteles ca aceasta munca se presteaza in orele mele de program. Contabila imi spune ca nu, ca nu ma poate pune in grafic. Cum e corect? Precizez ca nu e vorba de lucru prin cumul, ci de cumulare (art 156 CM).

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Art. 156 alin. (1) Codul Muncii, prevede expres ca acest tip de cumulare poate avea loc doar in limitele programului jormal de muncă.
În caz contrar, trebuie sa fiți retribuiți suplimentar, corespunzator normelor de la art. 157 Codul Muncii, pentru munca prestată peste programul de 8 ore.

26 november 2018