Cumularea pedepselor pentru mai multe infractiuni

06 may 2019 48

Buna ziua. Am fost condamnat in 2014 conditionat în temeiul art.186 alin. 2 CP, art. 187 alin. 2 CP și art. 287 alin. 2 CP la 2 ani 6 luni. In 2016 am comis un accident rutier soldat cu deces si in temeiul art. 264 alin. 4 CP am fost condamnat la 7 ani de închisoare. Acum sunt acuzat in temeiul art. 217(1) alin. 4 lit. b) si d) CP (care prevede inchisoare de la 7 la 15 ani) si imi recunosc vina. Imi puteti spune cat poate sa adauge instanta la cei 7 ani la care deja sunt condamnat?

Jurist comments 3

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna, este destul de complicat de determinat pedeapsa definitiva ce poate fi aplicata de instanta dat fiind ca pentru stabilirea ei necesita a fi cunoscute si examinate toate circumstantele cauzei, plus intima convingere a judecatorului.

13 may 2019
Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Totodată, În cazul în care persoana pusă sub învinuire încheie un acord de recunoaştere a vinovăţiei, iar instanţa de judecată acceptă acest acord, pedeapsa pentru infracţiunea imputată se reduce cu o treime din pedeapsa maximă prevăzută pentru această infracţiune.

13 may 2019
  • Legal consultant

dl. Ion e foarte greu să comunicăm ce pedeapsă instanța poate să vă aplice și dacă DVS o să încheeți acordul cu procurorul, e greu de spus.

02 january 2020