Curatela copil

26 march 2018 35

Am copil de 15 ani. Vreau sa plec la muncă peste hotare și vreau sa il las cu o doamnă care va avea grija de el. Este posibil de făcut asta la notar sau mai e nevoie de alte instanțe?

Jurist comments 1

  • Paralegal

Buna, Liliana!
Conform art.13 a legii 140/ 2013 parintii care pleaca peste hotare pe un termen mai mare de 3 luni si ai caror copii ramin in RM urmeaza sa informeze in prealabil autoritatea tutelara locala despre persoana in grija careia ramin copiii.
Autoritatea tutelara locala dispune efectuarea evaluarii situatiei copilului de... mai detaliat catre asistentul social si emite, cu consimtamintul parintilor, dispizitia de instituire a tutelei/ curatelei, daca in urma evaluarii initiale se constata ca conditiile de crestere si educatie a copiilor sint adecvate.

01 april 2018