Curtea de Apel nu dă curs cererii de apel

02 november 2020 76

Am atacat la Curtea de Apel hotărârea primei instanţe. Am primit o încheiere de la Colegiul Civil că nu se dă curs cererii pentru că nu am indicat motivele de fapt şi de drept pe care se întemeiază pretenţiile în cererea de apel şi nu am plătit taxa de stat (am cerut să fiu scutit de taxa de stat și am menționat că mă aflu într-o stare financiară critică). Stimaţi jurişti, spuneţi-mi, vă rog, ce se are în vedere (motivele de fapt şi de drept) şi prin ce dovezi să arăt că nu am cu ce plăti taxa de stat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Prin motive de fapt si de drept se are în vedere cererea de apel motivată, anume toate obiectiile fată de instanței de fond, bazate inclusiv pe normele de drept.
Cit ține de taxă, o proba ar fi dovada lipsei unui loc de muncă sau un cuantum mic al acestuia, alte condiții,... mai detaliat pot fi certificat de la fisc sau CNAS.

08 november 2020