Custodia copiilor

18 february 2022 12

Buna ziua! Sunt casatorita in Turcia, dar am 2 copii din prima casatorie din Moldova. Pentru a le face viza, autoritatile de aici mi-au cerut un document care să certifice ca minorii se afla in custodia mea. Tatal copiilor nu are pretentii si nu e impotriva acestia sa se afle in grija mea aici in Turcia. Hotararea de judecata din Moldova stabileste ca domiciliul copiilor este cu mama. Cand am tradus hotararea mentionata aici in Turcia, nu mi-au acceptat-o - zic ca stabilirea domiciliului copiilor nu demonstreaza custodia. Ce sa fac?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Vera, știi ce înseamnă custodia- pază, supraveghere păstrare ( uneori administrare ) a unui obiect. Întrebare, ce treabă are copii DVS cu asta. Era normal. dacî DVS în Moldova făceai rost de un acord de la un notar din partea ex. soțului, precumă că el nu este împotrivă să... mai detaliat plece copii cu DVS după hotarele țării. Sau se pronunța o hotărâre de judecată, precum că tata e decăzut din drepturi părintești . În așa caz DVS liber avea să ieșiți după hotarele țării. Eu am fost nevoit să consul Dicționarul explicativ pentru a verifica ce înseamnă cuvântul custodia. DVS întrebați pe ceia de la Turcia, ce treabă au copii cu celea menționate de mine. Se primește, că DVS trebuie să angajați o pază pentru copii, nu-i normal.

20 february 2022