Custodia copilului

29 may 2017 56

Buna ziua, as avea o intrebare privind custodia copilului meu de 3 anisori. Fetita poarta numele tatalui ei (parintii nefiind casatoriti legal). Dupa citiva ani de certuri si agresiuni parintii sau separat! Ideea e ca eu am si dovezi audio precum ca el ma ameninta si isi recunoaste agresiunile. Eu ca mama sunt sigura ca tatal nu mi-ar incredinta custodia fetitei... sa pot merge cu ea peste hotare in vacanta sau chestii de genul asta! Vreau sa aflu ce pot interprinde ca sa imi obtin dreptul asta. Va multumesc de ajutor!!

Lawyer comments 1

Irina Șeghera
  • Advocate trainee

Bună ziua, Diana.

În conformitate cu art.1 alin. (2) al Legii cu privire la ieșirea și intrarea din Republica Moldova nu este necesar acordul tatălui dacă scopul călătoriei nu este stabilirea domiciliului copilului minor peste hotare, însă aveți nevoie de acordul tatălui pentru perfectarea pașaportului, dacă nu-l aveți.

29 may 2017