Custodia copilului cu cetățenie multipla

02 november 2018 33

Bună ziua. As vrea un sfat cum sa ma mișc într-o situație complicată. Vreau sa cer custodia copilului minor de 4 anisori. Băiatul e născut în Italia și tatăl e italian. Eu am cetățenie romana și moldoveneasca. Vreau sa știu dacă pot sa cer custodia copilului in Republica Moldova. Copilul nu are încă acte românești sau moldovenești (ma refer la certificatul de naștere, pașaport) și nici nu știu dacă o sa pot sa i le fac, pentru ca tatăl copilului nu e de acord. Eu nu muncesc, stau acasă cu băiatul pentru ca are probleme de sănătate. Tatăl băiatului muncește. La momentul dat locuim în același apartament. Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Diana
Dvs va puteți adresa în instanța de judecată moldovenească care, se află în raza domiciliului Dvs. din Moldova.
Este important ca dvs să vă adresați prima în instanța de judecată din Moldova, în caz contrar dacă, tatăl se adresează primul în instanța de judecată din Italia atunci instanțele moldovenești... mai detaliat nu vor mai fi în drept să examineze un asemenea litigiu.

02 november 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Referitor la cetățenia copilului trebuie sa știți că, copilul dvs a devenit cetățean moldovean și român din momentul nașterii în virtutea faptului ca unul din părinții săi, adică Dvs., deține cetățenia română și moldovenească.

Pentru perfectarea actelor copilului și anume a certificatului de naștere moldovenesc este necesar sa apostilați certificatul de... mai detaliat naștere italian, să-l traduceți și legalizat notarial traducerea după care să transcrieți actul dat la oficiul stării civil.

Referitor la certificatul de naștere românesc există o procedura similara în România.

02 november 2018