Custodia copilului minor

19 march 2018 216

Buna! As dori sa va intreb: am primit citatie in judecata de la fosta sotie a mea, precum ca vrea dreptul de a scoate peste hotarele RM copilul minor care in urma divortului a ramas cu mama, eu achitand pensie alimentara regulat.

Jurist comments 4

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua Serghei,

În ce constă întrebarea dvs?

19 march 2018

Buna domnule Andrei intrebarea mea este in ce consta sensul chemarii mele in judecata de ex sotia daca din stiu ea si asa poate merge peste hotare fara acord meu ...adica ce vrea prin obtinerea dreptului de plecare peste hotarele RM ...si ce se intimpla daca nu ma prezint... mai detaliat pentru ca ma aflu in strainatate se poata lua o hotarire in lipsa mea ...pot sa fiu amendat ..?? Va multumesc

19 march 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua D-le Revenco,
În cazul în care mama dorește să plece împreună cu copilul peste hotare, în scopul de a se stabili cu traiul acolo aceasta are necesitate de o declarație notarială din partea tatălui copilului. Această declarație poate fi făcută și la oficiul consular sau la ambasada Republicii Moldova... mai detaliat din țara în care vă aflați dvs după care le expediați aici fostei soții.
Probabil din cauza că dvs nu sunteți în țară sau ați refuzat să îi oferiți o asemenea declarație fostei soții aceasta s-a adresat în instanța de judecată cu scop de a obține permisiunea de a perfecta actele și a ieși cu copilul din țară fără permisiunea dvs.

Dacă dvs. nu vă prezentați la ședința de judecată dosarul va fi examinat în lipsa dvs.
Nu puteți fi amendat pentru faptul că nu vă prezentați la ședința de judecată.

20 march 2018

Buna as mai dori sa intreb poate sa se prezinte in locul meu o ruda de gr I de exemplu mama ...sau este nevoie de o imputernicire ? In strainatate pot sa io fac la orice notar ?

21 march 2018