Daca ai credite bancare, te ia la armata?

25 april 2018 362

Am 19, de la 18 am fost amanat, nu am fost acceptat dupa controlul medical la comisariat. Acum, ca era timpul de munca, mi-am luat in credit 2 telefoane si o motocicleta: unul este pentru un an, iar altul pentru doi. Ambele ajung la 1.000 lei lunar. Daca sunt dator bancii, ma ia la armata? Daca da, cine o sa-mi achite creditele?

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Ștefan,
Odată ce ați trecut comisia medico-militară și vi s-a spus că nu sunteți apt pentru a satisface serviciul militar se are în vedere că nu o să fiți înrolat în rândurile forțelor armate al RM.

25 april 2018
Stefan Plamadeala

Desigur ...dar eu la 18ani nu am trecutt comisia asa ca mau amanat pentru anul 2018.comisia a fost in 2017 Am sunat la servicii clienti al bancii si mi-au spus ca trebue ori sa achit total sau sa imi achite altcineva...este posibil oare cum sa scap de armata cu ajutorul... mai detaliat credituli ?

25 april 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Dacă nu ai trecut comisia medico-militara atunci întrebarea e deschisă.
Creditul nu are nimic cu armata.
La vara mergi la studii la o facultate și în primul semestru mergi la catedra militară. Susține examenul la catedra, obții carnetul și ești liber.
Sau efectuează serviciul civil de alternativă.
Citește detalii mai jos
http://lex.justice.md/md/325087/

25 april 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Ștefane, noutăți bune pentru tine, se preconizează eliminarea serviciului militar în termen obligatoriu, ceea ce presupune ca nu vei mai fi obligatoriu înrolat în rândurile forței armate.

26 april 2018