Daca am scris cerere pentru scoaterea interdictiei de urgenta fiindca in caz contrar pierd postul de munca peste hotare, in cat timp aproximativ se rezolva?

24 april 2018 169

Aveam o datorie de 10.000 lei (MD) la Orange. Eu nefiind in tara nu stiam ca deja aveam interdictie. Apoi cand am venit in concediu, la plecare in tara in care muncesc mi s-a spus ca am interdictie. A doua zi am fost la executor, am achitat suma si am explicat care e problema. Dumnealui a spus sa scriu o cerere in care sa indic motivul scoaterii interdictiei de urgenta. Am scris, dar la intrebarea in cat timp va fi scoasa interdictia, nu mi-a dat nici macar un raspuns aproximativ (vroia bani, cred eu). Daca ma puteti ajuta, va raman recunoscator.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Aceasta masura poate fi aplicata doar de catre instanta de judecata. Executorul judecatoresc nu are nici o atributie de a va limita in dreptul la libera circulatie.
Trebuie sa cunoasteti ca aceasta Incheiere a executorului este ilegala si neconstitutionala. Depuneti o cerere la executor sa anuleze incheierea prin care a... mai detaliat fost aplicata interdictia de eliberare a pasaportului.

24 april 2018